საძოვრების იჯარით აღების მსურველთა განაცხადების მიღება 15 მარტს დაიწყო და 19 აპრილის ჩათვლით გაგრძელდება
„სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული საძოვრების ხელმისაწვდომობის“ სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, შეირჩა და გამოქვეყნდა მეთერთმეტე ეტაპზე იჯარით გასაცემი საძოვრის კატეგორიის სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთების მონაცემები.
გამოქვეყნებულია: სამცხე-ჯავახეთის, კახეთის, ქვემო ქართლის, შიდა ქართლის, მცხეთა-მთიანეთის, იმერეთის, სამეგრელო-ზემო სვანეთის, რაჭა-ლეჩხუმის და ქვემო სვანეთის და გურიის რეგიონების 176 ერთეული საძოვრის მონაცემები საერთო ფართობით 9875 ჰა. მათ შორის, ასპინძა - 3, ახალციხე - 1, ნინოწმინდა - 14, ბორჯომი - 9, დმანისი - 20, წალკა - 2, მარნეული - 5,  დედოფლისწყარო - 29, საგარეჯო - 4, თელავი - 3, სიღნაღი - 14, ყვარელი - 5, ახმეტა - 4, გურჯაანი - 3,  ლაგოდეხი - 3, მცხეთა - 4, ყაზბეგი - 2, დუშეთი - 1, გორი - 9, კასპი - 2, ქარელი - 2, ხაშური - 4, წყალტუბო - 13, ბაღდათი - 1, ვანი - 6, ზესტაფონი -1, ჭიათურა - 2, სენაკი -2, წალენჯიხა -1, ხობი - 2, ონი - 2, ლანჩხუთი - 3.
პროგრამის ფარგლებში, 2022-2023 წლებში მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის სააგენტომ შეარჩია და 10 ეტაპად გამოაქვეყნა იჯარით გასაცემი 45 726 ჰექტარი საძოვრის კატეგორიის მიწის ნაკვეთის მონაცემები და განახორციელა დაინტერესებული პირების განაცხადების მიღება. ამ პერიოდში იჯარით გაიცა 13 446 ჰექტარი საძოვარი.
მეთერთმეტე ეტაპზე იჯარით გასაცემი საძოვრების შესახებ დეტალური ინფორმაცია განთავსებულია სსიპ მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ვებგვერდებზე (www.land.gov.ge   www.mepa.gov.ge).
მეთერთმეტე ეტაპზე იჯარით გასაცემი საძოვრების შესახებ დეტალური ინფორმაცია  იხილეთ ბმულზე:  https://land.gov.ge/Ge/Projects/Ongoing/1013

Pasture lease applications will be accepted from March 15 until April 19, 2024
Within the framework of the State Program "Access to State-Owned Pastures", data on agricultural land plots categorized as pastures, available for leasing in the eleventh stage has been selected and is now publicly accessible.
The data is available on 176 pasture plots of Samtskhe-Javakheti, Kakheti, Kvemo Kartli, Shida Kartli, Mtskheta-Mtianeti, Imereti, Samegrelo-Zemo Svaneti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti and Guria regions with a total area of 9,875 hectares. The data on pasture plots are as follows: Aspindza - 3, Akhaltsikhe - 1, Ninotsminda - 14, Borjomi - 9, Dmanisi - 20, Tsalka - 2, Marneuli - 5, Dedoflistskaro - 29, Sagarejo - 4, Telavi - 3, Sighnaghi - 14, Kvareli - 5 , Akhmeta - 4, Gurjaan - 3, Lagodekhi - 3, Mtskheta - 4, Kazbegi - 2, Dusheti - 1, Gori - 9, Kaspi - 2, Kareli - 2, Khashuri - 4, Tskaltubo - 13, Baghdati - 1, Vani - 6, Zestaponi -1, Chiatura - 2, Senaki -2, Tsalenjikha -1, Khobi - 2, Oni - 2, Lanchkhuti - 3.
Within the framework of the program, in 2022-2023, the Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring selected and published data for leasing 45,726 hectares of pasture land in 10 stages and received applications from interested persons. During this period, 13,446 hectares of pastures were leased.
At the eleventh stage, detailed information on pastures available for lease is accessible on the websites of the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring, as well as the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia (www.land.gov.ge, www.mepa.gov.ge ).
For detailed information on pastures available for lease in the eleventh stage, please refer to the link: https://land.gov.ge/Ge/Projects/Ongoing/1013.